Jdi na obsah Jdi na menu
 


PERU

PERU

Peruánská republika s prezidentským systémem (República del Perú)

 

Rozloha: 1285220 km2
Počet obyvatel: 28409897

Hustota zalidnění: 22.1 lidí na km2
Časové Pásmo: GMT-5
Administrativní dělení: 24 departementů a 1 ústavní provincie
Nezávislost od: 28.7.1821 (od Španělska)
Měna: nový sol =100 centimů
Úřední jazyk: španělština, kečua
Délka hranic: 5536

Sousedící země: Kolumbie, Ekvádor, Chile, Brazílie, Bolívie
Délka pobřeží: 2414

 

Peru - přírodní podmínky :

 Peru je třetí největší země Jižní Ameriky, pokrývá území o rozloze 1 285 215 km2. Topograficky se země člení na tři zcela odlišné oblasti Costa (pobřeží), Sierra (hory) a Selva (džungle). Úzký pás pacifického pobřeží tvoří především pouště a polopouště s minimem ročních srážek (z Chile zasahuje do jižního pobřeží Peru Atacama – nejsušší místo na planetě) o celkové délce 2250 km. Zaujímá asi 11% rozlohy země, ale žije zde přes 44% obyvatel. Podnebí je zde určováno z jedné strany mohutnou hradbou And, zachycující veškeré srážky z východních tropických pralesů a z druhé strany studeným Humboldtovým proudem. Výsledkem je tzv. garúa, pokrývka husté oblačnosti a mořské mlhy prostírající se od června do října od jihu Limy až asi 200 km na sever, která zavlažuje mlžné louky lomas využívané jako pastviny, zatímco v období mezi prosincem a dubnem proudí od rovníku k jihu teplý mořský proud El Niňo a teplota horních vrstev oceánu se zvyšuje. V důsledku vysokého odparu je pak severní poušť zaplavována prudkými dešti.

Horská oblast oddělující pobřeží od vlhké džungle amazonské pánve má průměrnou nadmořskou výšku 3000 m, pokrývá 26% země a žije zde okolo 50% obyvatelstva, což je značná hustota zalidnění v tak neúrodných podmínkách. Dvacet vrcholů je vyšších než 6000 m - nejvyšší je Huascaran s nadmořskou výškou 6768 m, na jihu je velké množství dosud činných vulkánů. Hranice sněhu se nachází v nadmořské výšce kolem 5000 m. Řeky, které tu pramení tvoří hluboké kaňony – někdy i 1500 m. Na jihu jsou bezodtoké pánve – například u jezera Titicaca. Náhorní plošina v jižním Peru nazývaná altiplano je osídlená od nejstarších dob a pěstuje se zde velké množství druhů brambor a zvláštní obiloviny, např. quinua a Chovají se zde lamy a ovce.

Selva zahrnuje východní část Alp pokrytou až do výšky 1500 m horským pralesem a pod nimi se prostírajícíc džungle rozsáhlé Amazonské nížiny. Zaujímá 62% rozlohy země, ale žije zde pouze okolo 5% obyvatelstva, zejména podél řek. Je zde úrodná půda vhodná pro pěstování kaučuku, rýže, tropického ovoce, kávy, tabáku, koky.

 

Rubriky

Geografie

Příspěvků: 0